İZMİR TİRE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TİRE’DE OKULLAR ARTIK BESLENME DOSTU….

TİRE’DE OKULLAR ARTIK BESLENME DOSTU….

 

19-07-201819-07-201819-07-201819-07-201819-07-201819-07-2018TİRE’DE OKULLAR ARTIK BESLENME DOSTU….

 

Tire bu sene eğitim alanında ilklere imza atıyor. Birçok alanda ülke ve il genelinde projelerde birincilik yakalayan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz "Beslenme Dostu Okul Projesi" ‘nde il genelinde “Beyaz Bayrak” alan okulların tümünün Beslenme Dostu Olmaya hak kazanmasıyla %100 başarı sağladı.  Bir önceki sene 3 olan beslenme dostu okul sayısı  2017/2018 Eğitim öğretim yılında İlçe Sağlık Müdürlüğü ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün  koordineli çalışmaları sonucunda 47 ye yükselerek il genelinde birinci oldu..

 

Okullarımızda yürütülen, "Beslenme Dostu Okul Projesi" ile okulların sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam koşullarına teşvik edilmesi, okullarda sağlıklı beslenme, obezitenin önlenmesi ve hareketli yaşam konularında duyarlılığın arttırılması ve bu konuda yapılan iyi uygulamaların desteklenmesi ile okul sağlığının daha iyi düzeylere çıkarılması  ve öğrencilerimizin sağlıklı beslenme davranış biçimi geliştirmeleri ve iyi uygulamaların ödüllendirilmesi ve koruyucu sağlık hizmetleri hedeflenmektedir.

 

        "Beslenme Dostu Okul Projesi" ,   Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığının  işbirliği içerisinde okulların, belirlenen kriterler doğrultusunda "Beslenme Dostu Okullar Değerlendirme Formu" ile denetlenmesi, 100 puan üzerinden 90 ve üzeri puan alan okulların "Beslenme Dostu Okul" sertifikası ile ödüllendirilmesi aşamalarını içermektedir.

 

   Proje kapsamında okullarımızda çeşitli çalışmalar yapılmakta. Öğrencilerimizin boy/kilo ölçümlerinin rutin aralıklarla (yılda 2 kez) yapılıp ve risk grubunda olan öğrencilerin velileri ile görüşmeler/bilgilendirme faaliyetleri yapılıp sağlık kuruluşlarına yönlendirilerek olası riskler önlenmektedir. Okullarımız Beslenme Dostu Okul  öncesinde okullarımızın hijyen koşullarının iyileştirildiği  "Beyaz Bayrak " sertifikası verilmekte, okul içinde uygun alanlarda sağlıklı içme suyu olanakları sağlanmakta, su deposu varsa kontrollerin yaptırılmakta, okul kantinlerinde  yetersiz ve dengesiz beslenmeye neden olabilecek gıda maddelerinin (kızartmalar, gazlı içecekler, kolalı içecekler vb.) satışının yapılmaması için gerekli tedbirler alınarak  süt, ayran, yoğurt vb. içecekler ve taze sıkılmış meyve ve sebze suyu satışının, tane ile meyve ve sebze satışı yapılmakta, kantin hizmetlerinin 17 Nisan 2007 tarihli ve 1008 sayılı (2007/33 genelge no´lu) genelgede belirtildiği üzere Okul Müdürünün kendisi veya görevlendireceği bir Müdür Yardımcısı başkanlığında kurulacak bir komisyon tarafından ayda en az bir kez genelge ekinde bulunan "Okul Kantini Denetim Formu" kullanılarak denetlenmektedir.  Yemekhane hizmetleri yönetim tarafından rutin aralıklarla denetlenip ve gerekli hallerde Tarım İl Müdürlüğünden destek alınmakta, menülerin Sağlık Bakanlığı´nın yayımladığı menü modelleri örnek alınarak hazırlanıp hazırlanmakta, öğrencilerin evden getirdikleri beslenme çantalarının içeriklerinin Sağlık Bakanlığının yayımlamış olduğu ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünün okullara dağıtmış olduğu haftalık beslenme programına göre hazırlatılmakta ve öğretmenler tarafından beslenme çantalarının içeriklerinin her gün kontrol edilmektedir ve bu kriterlere göre rutin olarak değerlendirilmektedirler böylece öğrencilerimiz evde ailelerince okulda da öğretmenlerince takip edilerek sağlıklı birey olmalarına  çalışılmaktadır.

 

Tire Kaymakamımız Sayın Hasan Tanrıseven İlçe Milli Eğitim Müdürümüz  Özcan Karpuz ve İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ulvi Toprak’ı başarılı çalışmalarından ve Beslenme Dostu Okul Projesindeki İl birinciliğinden dolayı tebrik ederek başarılarının artarak devam etmesi temennisinde bulundu. Kaymakam TANRISEVEN,  Tire’de eğitimde öğrencilerin başarısının yanı sıra okulların standartlarının da artırılmasına gayret ettiklerini belirterek şöyle konuştu, “Bu yıl Beyaz Bayrak ile okullarımız büyük bir hamle yapmıştı. Beyaz Bayrak alan okullarımızın tamamının beslenme dostu olması ile standartları daha da yükselttik. Bütün gayretimiz, öğrencilerimizin başarısı ve daha iyi şartlarda okuması. Bu başarıda çaba gösteren bütün eğitim camiamızı tebrik ediyorum.”

 

Adnan Menderes Mah. Esat Kamil Ertürk cad PK 35900 Tire / IZMIR - 0.232.5121894 , 0.232.5121520

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.